DOM OVER TRANSFERVINDUET

Det engelske transfervindue lukkede i torsdags med et brag. Arsenal var, vanen tro, genstand for mange spekulationer. Jeg vil tage et kig på, hvilke handler vi fik lavet og hvor disse handler stiller os frem mod sæsonen 19/20

Målmandshierarkiet er faldet på plads

Listen over spillere, som hver sommer rygtes til de engelske klubber er ca. lige så lang, som listen over Arsenals defensive fejl i den forgangne sæson. Derfor var der, forståeligt nok, meget fokus på hvilke defensive forstærkninger Arsenal ville tiltrække i sommerens transfervindue.

På keeperpladsen sagde vi farvel til Premier League-legenden, Petr Cech, som efter sæsonen valgte at ligge handskerne på hylden. David Ospina har vi også sagt farvel til, da hans lejeaftale blev vekslet til en fast aftale med Napoli. Vi var gennem sommeren linket med et par emner udefra, men i sidste ende faldt valget på Emiliano Martinez, som efter låneophold hos bl.a. Reading og Getafe, nu skal agere back-up for vores tyske førstevalg, Bernd Leno. Emiliano Martinez skal formentlig være cup-målmand og ligesom Cech, får han nok også chancen i starten af vores Europa League-kampagne. Til sidst skal det nævnes, at også Matt Macey vil være en del af førsteholdstruppen i denne sæson.

Tiltrængt forstærkning til forsvarskæden

Forsvaret var i sidste sæson Arsenals helt store akilleshæl. Alt for mange personlige fejl, og svingende niveau gjorde, at der inden denne sommer var lagt op til en større udskiftning i de bagerste rækker. Det blev ikke helt den udskiftning, som mange fans havde skreget på. Rygterne var mange og spillere som Umtiti og Upamecano fik fans til at drømme. Det endte dog en smule anderledes, da Arsenal i stedet valgte at kigge på fremtiden og hentede den bare 18 årige William Saliba, som med det samme blev sendt tilbage til St. Etienne på en 1-årig låneaftale. William Saliba er en spiller, som blandt andre journalisten Matt Spiro har store forventninger til og sammenligningen med Real Madrids Raphael Varane er svær at komme udenom. Samtidig valgte klubben at hente en ny venstre back i skotske Kieran Tierney og ligeledes blev rutinerede David Luiz hentet ind fra Chelsea på deadline day.

Både Kieran Tierney og David Luiz ligner folk, som kommer til at presse hårdt på for en plads i startopstillingen. Især Kieran Tierney ligner en kærkommen opgradering i forsvarets venstre side, hvor Sead Kolasinac har haft problemer i en fireback-kæde og Nacho Monreal efterhånden er kommet op i årene.

På afgangssiden skal det nævnes, at Arsenal-fan og spiller, Carl Jenkinson, er taget til Nottingham Forest og Stephan Lichtsteiner, hvis kontrakt udløb, ligeledes har forladt klubben. Det skal også nævnes, at Krystian Bielik efter en stærk u21-slutrunde, valgte at tage hans kvaliteter til Derby.

Ny energi til motorrummet

På midtbanen var den store historie, at Aaron Ramsey efter 11 år og 371 kampe, valgte at tage en tur til Juventus, da han og klubben ikke kunne blive enige om en ny aftale. Ramseys afgang giver plads til et par af klubbens unge midtbanefolk. Både Joe Willock, Ainsley Maitland-Niles og Matteo Guendouzi ligner spillere, som vil få masser spilletid i den kommende sæson. Dertil kommer tilgangen af Dani Ceballos. Midtbanemanden er lejet i Real Madrid i den kommende sæson og vil tilføre midtbanen den dynamik, som Ramsey har været garant for i mange år.

Mange fans er, forståeligt nok, meget oppe og køre over vores offensive våben i denne sæson. Personligt glæder jeg mig rigtig meget til at se, hvordan kampen om midtbanen ender. Tre pladser skal udfyldes og i skrivende stund har vi otte mand, som alle vil smide en billet ind på en af pladserne. Her skal det dog med, at Mohamed Elneny ikke ser ud til at have en fremtid i klubben og, at Maitland-Niles også skal agere højre back i Hector Bellerins fravær. Joe Willock har vist sig flot frem i pre-season og Matteo Guendouzi viste i sidste sæson, at han indeholder et kæmpe potentiale. Kan vi finde den rigtige konstellation og balance, så kan vores midtbane blive et skræmmende bekendtskab for enhver modstander i den kommende sæson.

Arsenals nye rekordsigning og en usleben diamant

Jeg har gemt det bedste til sidst. Sommerens helt store signing og en signing som ikke mange fans, hvis nogen, havde set Arsenal lave. Nicolas Pépé er kommet til fra franske Lille i en handel, som over de næste fem år, kommer til at koste os i omegnen af 72 millioner pund. Nicolas Pépé skal husere i angrebets højre side, hvor han med sit gode venstre ben, vil bidrage med både mål og assist. Martin Nissen skrev et lille portræt af vores nye franskmand tidligere på sommeren, som jeg vil anbefale dig at gå ind og læse. Udover Pépé har vi i denne sommer forstærket offensiven med brasilianeren, Gabriel Martinelli, som er kommet til fra klubben Ituano i hjemlandet. Martinellis store forbillede er ifølge ham selv Cristiano Ronaldo og det er da også en spiller, som ankommer med teknik og fart i overflod. Sidste offensive ”tilgang” i dette vindue, er klubbens egen spiller Reiss Nelson, som træder ind i førsteholdstruppen efter et lejeophold i tyske Hoffenheim, hvor han i glimt viste prøver på sit enorme potentiale.

Farvel og tak

På afgangssiden har vi i dette vindue sagt farvel til et par spillere, som på trods af et stort potentiale, af den ene eller anden grund ikke for alvor fik deres gennembrud hos Arsenal. Danny Welbeck fik ikke forlænget sin kontrakt og har lavet en aftale med Watford. Danny Welbeck, som for et par år siden bragte de fleste Arsenal fans i ekstase med sit mål mod Leicester, har været meget skadet og klubben vurderede derfor at det var på tide at sende ham videre. Videre skulle også Alex Iwobi. En spiller som har sendt mig ud på kanten af stolen med snævre driblinger, men desværre også har sendt mig i gulvet grundet det manglende slutprodukt.  En spiller, med et kæmpe Arsenal-hjerte, som forhåbentlig kommer til at finde sig godt til rette i Everton.

Alt i alt vil jeg sige, at vi er kommet forstærket ud af dette års transfervindue. Vi har lukket de huller, som efter sidste sæson var ret åbenlyse og derudover har en oprydning i truppen givet plads til et par af vores unge talenter – noget som jeg glæder mig enormt meget til at følge. I skrivende stund er der stadig muligheder for, at et par spillere kan forlade os. Især Shkodran Mustafi og Mohamed Elneny ligner folk, som klubben gerne vil af med og det ville heller ikke overraske mig, om en af vores tre venstre backs finder en ny arbejdsgiver, inden det internationale transfervindue lukker.

Bestået med bravour!

Skal jeg give en karakter fra 1-10, så vil jeg svinge mig op til en 8’er. Spørgsmålstegn omkring styrken af vores centrale forsvar og den manglende købsoption på Dani Ceballos trækker mig en lille smule ned. Jeg ville være tilbøjelig til at bevæge mig op på 8,5, hvis det lykkes at finde nye klubber til Shkodran Mustafi og Mohamed Elneny, som dermed vil bringe vores netspend ned i nærheden, af det sagnomspundne 40 millioner pund-mark, som har været nævnt i næsten samtlige medier.

Indkøbskurv